اخبار فناوری

کیانو ریوز ۵۴ ساله چطور انقدر جوان مانده است؟ | چشم برتر

شما هم مثل دیگران فکر می‌کنید کیانو ریوز پیر نمی‌شود؟ خب، این مسئله حقیقت ندارد. حداقل اگر سن‌وسال را محدود به عددی بدانیم که به انسان نسبت می‌دهند، او هم مثل هر کس دیگری پیر می‌شود. کیانو ریوز، در دوم سپتامبر ۱۹۶۴ در بیروت لبنان (با اصالتی کانادایی-آمریکایی) متولد شد. با این اوصاف، ستارهٔ فیلم محبوب جان ویک، به‌طور غیرقابل‌باوری در حال حاضر ۵۴امین سال زندگیش را سپری می‌کند. اما راز زندگی این ستارهٔ محبوب دنیای هالیوود چیست که انقدر جوان مانده است؟ این مسئله تا حدی برای برخی عجیب است که به او ویژگی‌های ماورائی نسبت می‌دهند. در ادامهٔ این مقاله با ما همراه باشید تا با رمز و راز جوان ماندن کیانو ریوز در این سن‌وسال آشنا شوید.

کیانو ریوز توانسته است طی ۳۵ سال بازیگری و فعالیت حرفه‌ای در عرصهٔ سینما، ظاهر جذاب و نشاط جوانی را در چهره‌اش حفظ کند. این کار به هیچ عنوان ساده نیست، بخصوص برای کسی مثل او که به‌واسطهٔ شهرت و محبوبیتش، شبانه‌روز در معرض توجه عموم مردم است. استرس ناشی از توجهی که شهرت به‌دنبال دارد، عدهٔ زیادی را از پا در آورده است. چهرهٔ بانشاط و جوان کیانو ریوز تا حدی برای مردم اعجاب‌انگیز بوده است که عده‌ای وب‌سایتی را با عنوان «keanuisimmortal» به این موضوع اختصاص داده‌اند.

دستهٔ دیگری از مردم هم هستند که شایعاتی در این رابطه منتشر می‌کنند که کیانو ریوز خون‌آشام است یا اینکه با موجودات غیرزمینی در ارتباط است. با چنین واکنش‌هایی از سوی مردم به‌خوبی می‌توان پی برد که ظاهر جوان او در این سن‌وسال تا چه حد عجیب و استثنایی بوده است.

کیانو ریوز، مرد فناناپذیر

کیانو ریوز: مرد فناناپذیر - راز جوانی کیانو ریوز

با استناد به مطالب وب‌سایت یادشده و نظر بسیاری از طرفداران کیانو ریوز، او فناناپذیر است. اگر فناناپذیر نبود، چطور می‌توانست پس از این همه سال تلاش و فعالیت بی‌وقفه ظاهر جوان و شادابش را حفظ کند؟ حال اگر از بازیگران کم‌کار بود، می‌شد این مسئله را به سالیان استراحت و تفریح نسبت داد. اما او، که در طول سالیان فعالیت با کم‌لطفی‌هایی هم از سوی منتقدین روبه‌رو بوده است، از سال ۱۹۸۴ تقریبا به‌طور مداوم در حال کار کردن بوده است. به بیان بهتر، کیانو ریوز از زمان شروع‌به‌کار تا به امروز، تنها پنج سال را بدون ایفای نقش در فیلم‌های سینمایی یا تلوزیونی پشت سر گذاشته است: ۱۹۹۸، ۲۰۰۲، ۲۰۰۴، ۲۰۰۷ و ۲۰۱۱. با وجود این، طی این سال‌ها هم در استراحت مطلق نبوده است و در رویدادها و مراسم‌های هالیوودی شرکت می‌کرده است. طرفداران کیانو ریوز بر این باورند که او بیش از سی سال فعالیت بی‌وقفه داشته است و برای اثبات گفته‌های‌شان مدارکی هم ارائه می‌کنند.

در وب‌سایت عجیب، خنده‌دار و در عین حال، تفکربرانگیزی که معرفی کردیم، تصاویر مشهور کیانو ریوز به جا مانده از فیلم ماتریکس انتخاب شده و با تصاویر کنونی او مقایسه شده است. با وجود اینکه تصاویر قدیمی‌تر بیش از یک دهه قدمت دارند، تغییر چندانی در ظاهر او مشاهده نمی‌شود. ظاهر او، هر چه بیشتر پا به سن می‌گذارد، بهتر هم می‌شود؛ در کنار این گونه مقایسه‌ها، چهرهٔ کیانو ریوز با دو شخصیت تاریخی هم مقایسه می‌شود که شباهت قابل‌توجهی با او دارند: شارلمانی، رهبر فرانک‌ها در قرن نهم میلادی و پُل مونه (نام دیگر او ژان-پُل سالی است)، بازیگر فرانسوی قرون نوزدهم و بیستم. در این وب‌سایت، حتی به جملاتی برمی‌خوریم که از زبان خود کیانو ریوز عنوان شده‌اند و به‌عنوان گواه غیرقابل‌انکار فناناپذیری او استفاده می‌شوند؛ جملاتی شبیه به این: «پول آخرین چیزی است که فکر مرا به خود مشغول می‌کند. با سرمایه‌ای که تا به امروز جمع کرده‌ام، می‌توانم چند قرن آینده را سر کنم.» گویا خودِ کیانو ریوز هم به فناناپذیری‌اش ایمان دارد.

اگر واکنش‌های مردمی و طرفداران و رویکرد مبالغه‌آمیز آن‌ها را کنار بگذاریم (سرآخر، کدام انسانی را سراغ دارید که اجل سراغش نیامده باشد؟)، باز هم نمی‌توانیم رویکرد مناسب و سالمی را که این بازیگر محبوب پیش گرفته است انکار کنیم. بیایید با نگاهی دقیق‌تر و علمی‌تر ببینیم راز جوان ماندن کیانو ریوز در این سن‌وسال چیست.

رژیم غذایی کیانو ریوز

رژیم غذایی - راز جوانی کیانو ریوز

شاید فکر کنید کیانو ریوز با نوعی رژیم غذایی جادویی توانسته این ظاهر حسادت‌برانگیزش را حفظ کند. اما این طور نیست. او پیرو چند قانون ساده است: اولین قانون این است که او، گاه‌به‌گاه از مصرف نوشیدنی‌های الکلی نظیر آب جو سر باز می‌زند؛ این ستارهٔ دوست‌داشتنی دنیای هالیوود رژیم غذایی سالمی را دنبال می‌کند که اساس آن متشکل از مرغ، برنج، پاستا و انواع سبزیجات است. علاوه بر کیفیت مواد غذایی، کمیت نیز برای او حائز اهمیت است. او مصرف وعده‌های کوچک‌تر غذایی را به پرخوری ترجیح می‌دهد.

او با توجه به دستاوردهای علم تغذیه، بادقت قابل‌ملاحظه‌ای خوراک مصرفی‌اش را انتخاب می‌کند و به این صورت، پروتئین، کربوهیدرات و چربی را به‌صورت متعادل و به‌اندازهٔ ایده‌آل جذب می‌کند. کیانو ریوز، با مصرف تعداد بیشتری وعدهٔ غذایی کوچک‌تر در طول روز، اجازه نمی‌دهد گرسنگی بر او غالب بشود و به این شکل، مجبور به مصرف خوراکی‌های مضر بشود. دانش قابل‌توجه او در خصوص علم تغذیه کمک زیادی به انتخاب رژیم غذایی ایده‌آلش می‌کند.

کیانو ریوز چطور روی فرم و خوش‌اندام مانده است؟

اندام خوب کیانو ریوز

تغذیهٔ سالم، تنها علت ظاهر خوب کیانو ریوز نیست. علاوه بر این، او سعی می‌کند در زندگی روزمره‌اش تا حد امکان فعال بماند. هاکی روی یخ و بسکتبال دو ورزش مورد علاقهٔ او هستند. او در وزنه‌برداری هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. با وجود اینکه کیانو ریوز تمایل چندانی به برملا کردن رازهای مرتبط با روند روزمرهٔ ورزش کردنش ندارد، به این مسئله اذعان داشته است که ملاک فعالیت‌های آمادگی جسمانیش نقش‌هایی است که برای بازی کردن در پیش دارد. به‌عنوان مثال، او برای بازی در نقش «نئو» در «ماتریکس» کنگ‌فو یاد گرفت.

کیانو ریوز چطور برای بازی در ماتریکس آماده شد؟

کیانو ریوز در ماتریکس

کیانو ریوز برای بازی در ماتریکس کنگ‌فو را در حد استادی نیاموخت، اما به‌اندازه‌ای وقت و انرژی صرف آن کرد تا بتواند حرکاتش در صحنه‌های درگیری را تا حد امکان چشم‌نواز و طبیعی جلوه بدهد. در فیلم‌های اکشن، مشت‌هایی که بازیگران به یکدیگر می‌زنند، به‌سادگی با استفاده از جلوه‌های سینمایی تصویربرداری می‌شوند و نیاز به مهارت چندانی ندارند. اما نقش کیانو ریوز در آن فیلم کمی متفاوت بود و می‌بایست برای از پا درآوردن دشمنانش کمی مهارت به خرج می‌داد. به‌علاوه او به توصیهٔ دو طراح صحنه‌های نبرد فیلم، چاد استاهلسکی و دیوید لیچ، تمرین‌های وزنه‌برداری و بکس نیز انجام می‌داد تا درگیری‌ها تا حد امکان چشم‌نواز و تأثیرگذار جلوه کنند. به‌طور کلی بازی در نقش این قهرمان ذن‌مانند دنیای ماتریکس به هیچ عنوان کار ساده‌ای نبود و کیانو ریوز، می‌بایست به سطح قابل‌ملاحظه‌ای از استقامت و توان بدنی دست پیدا می‌کرد تا در ایفای آن به مشکل برنخورد.

روند آماده‌سازی کیانو ریوز برای بازی در قسمت دوم جان ویک

روند آماده‌سازی کیانو ریوز برای جان ویک ۲

این ستارهٔ فیلم‌های اکشن، برای ایفای مجدد نقش آدمکش حرفه‌ای، جان ویک، در قسمت دوم این فیلم، تمرین‌های زیادی برای کار با اسلحه انجام داد. موقعیت بدنی‌اش در هنگام تیراندازی با اسلحه، یکی از مسائل حائز اهمیت بود و کمک زیادی به او کرد تا این نقش را تا حد امکان طبیعی و جذاب جلوه بدهد. تمرین‌ها و اصول تغذیه‌ای او برای بازی در قسمت دوم فیلم شدیدتر و سخت‌گیرانه‌تر بودند. به گفتهٔ خود او، اگر بازی در قسمت اول فیلم را به‌مانند گرفتن کمربند مشکی بدانیم، بازی در قسمت دوم رسیدن به سطح سوم از کمربند مشکی بود. کیانو ریوز این بار به‌جای کنگ‌فو، به سراغ جودو رفت و زیر نظر مبارز سابق ورزش ام ام ای، اریک براون، تمرین‌های مرتبط را انجام می‌داد.

شاید بتوان گفت کیانو ریوز این تعهد و تلاش بی‌وقفه‌اش در روند آماده‌سازی برای نقش‌های مختلف را مدیون بازی در فیلم «نقطهٔ شکست ۱۹۹۱» است. او در این فیلم برای نخستین بار با مربی ورزشی‌اش، خانم دنیز اسنایدر آشنا شد؛ این آشنایی به‌مدت ۲۵ سال تداوم پیدا کرد. کیانو ریوز، دربارهٔ فیلم‌های اکشن و هیجان‌انگیز اطلاعات ارزشمند زیادی از نخستین مربی ورزشی‌اش آموخت و همین مسئله، یکی از علل اصلی موفقیت مداوم او در پروژه‌های سینمایی آینده‌اش بود.

به گفتهٔ خود کیانو ریوز، یکی از علل اصلی سلامتی و شادابی‌اش در این سن‌وسال، رژیم غذایی کم‌چرب و کم‌سدیم است. او بخصوص پیش از اجرای صحنه‌های درگیری از خوردن خوراکی‌هایی که چربی یا سدیم زیادی دارند پرهیز می‌کند. به‌عنوان مثال، غذای ایده‌آل کیانو ریوز، قبل از رفتن جلوی دوربین برای ضبط صحنه‌های درگیری ماندگار ماتریکس، یک وعده کامل استیک بدون چربی بوده است.


در ادامه بخوانید: ۳۰ کاری که قبل از ۳۰ سالگی باید انجام داد


برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.