اخبار فناوری

قانون ۵۰-۳۰-۱۰-۱۰؛ هرآنچه برای افزایش بهره‌وری در صبح نیاز دارید | چشم برتر

سحرخیز بودن و ساختن صبحی با بهره‌وری بیشتر، خواستهٔ خیلی از ماست. اما خُب، دل کندن از تخت‌خواب هم برای خیلی‌ها آسان نیست. اگر هم زود بیدار شویم، برای مقابله با نشانه های کمبود خواب کلی به زحمت می‌افتیم! در این مطلب روشی را معرفی می‌کنیم که به شما کمک می‌کند صبحی با بهره‌وری بیشتر داشته باشید.

برای اینکه صبح‌ها بتوانید کارهای بیشتری را با کیفیتی بهتر انجام دهید، قانون ۵۰-۳۰-۱۰-۱۰ را به‌کار بگیرید. «جیسن گوتیرز» (Jason Gutierrez) نویسنده و بلاگر در زمینهٔ بهره وری به اثربخشی این روش ایمان دارد. به عقیدهٔ «گوتیِرِز»، سحرخیزی با ۵۰٪ اراده، ۳۰٪ آمادگی، ۱۰٪ عمل و ۱۰٪ شانس، ممکن می‌شود. بنابراین او این روش را قانون ۵۰-۳۰-۱۰-۱۰ می‌نامد.

«گوتیِرِز» ۳۰ ساله، بنیان‌گذار وبسایت The Monk Life است که به موضوعاتی مانند اضطراب، سلامتی و پیشرفت فردی می‌پردازد. او مهندسی است که صبح‌ها را به نویسندگی اختصاص داده است. نویسندگی رویای همیشگی او بوده است اما او انرژی کافی برای نوشتن پس از ساعت کاری را نداشته است. بنابراین برای خودش برنامه‌ای ترتیب داده که بتواند هر صبح، ساعت ۵:۳۰ بیدار شود و بنویسد.

به گفتهٔ « گوتیِرِز» با این روش او توانسته صدها مقاله برای وبسایتش بنویسد، که در سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی شده است.

قانون ۵۰-۳۰-۱۰-۱۰

۵۰ درصد اراده

«گوتیرز» می‌گوید: «من عاشق نویسندگی بودم. همیشه تقلا می‌کردم وقتی برای نوشتن به‌شکل مستمر پیدا کنم. پس از دوره‌ای طولانی و آگاهی‌بخش، به این نتیجه رسیدم که با وجود ادعایم، انگار آن‌قدرها هم که فکر می‌کنم برایش تلاش نمی‌کنم!»

« گوتیرز» متوجه شد که نیمی از آنچه برای سحرخیزی لازم داریم، اراده است. او می‌گوید: «بزرگ‌ترین درسی که از به کارگیری این روش گرفتم این است که اگر چیزی را به‌راستی می‌خواهم، پس وقتش انجام دادنش را پیدا می‌کنم!»


حتما بخوانید: غلبه بر بی ارادگی با ۶ راهی که خویشتن‌داری را تقویت می‌کند


۳۰ درصد آمادگی

«گوتیرز» که عادت داشت شب‌ها دیر بخوابد، می‌دانست که برای اینکه بتواند سحرخیز باشد باید بعضی از عادت‌هایش را ترک کند.

او قانون جدیدی برقرار کرد: ۱ ساعت پیش از زمان خواب یعنی ۱۰ شب، دیگر خبری از تلویزیون و شبکه های اجتماعی نخواهد بود.

او همچنین به سراغ عادت‌های سودمندی رفت که او را برای خواب زودهنگام آماده می‌کردند؛ عادت‌هایی مانند پیاده روی، کتابخوانی و نوشیدن چای بابونه در هر عصر. آن‌طور که خودش می‌گوید او ارتباطش را با دنیا قطع می‌کند، به کارهایی می‌پردازد که موجب آرامش ذهن می‌شوند و سپس دراز می‌کشد تا به‌خواب رود.

او همچنین فهرستی از کارهایی را که صبح روز بعد باید انجام دهد، تهیه می‌کند. این فهرست برای بیدار شدن و رها کردن تخت‌خواب، به او انگیزه می‌دهد.

روشی برای اینکه سحرخیز باشیم

۱۰ درصد عمل

وقتی زنگ ساعت در ۵:۳۰ صبح به صدا درمی‌آید، «گوتیرز» دکمهٔ چُرت (قطع موقت زنگ) را نمی‌زند یا شروع به ور رفتن با گوشی موبایلش نمی‌کند. او بی‌درنگ بلند می‌شود، یک فنجان قهوه آماده و شروع به نوشتن می‌کند.

«گوتیرز» تأکید می‌کند که زود خوابیدن و استراحت کافی شبانه، باعث می‌شود از دشواری بیدار شدن در صبح زود کاسته شود. وقتی به‌خوبی استراحت کرده‌اید و خواب خوب و راحتی داشته‌اید، سحرخیز بودن اصلا سخت نیست.

خوب است عاملی را برای خودمان در نظر بگیریم که برای بیدار شدن و پیش رفتن به ما انگیزه بدهد. این عامل برای «گوتیرز» قهوه یا چای است!


حتما بخوانید: چگونه انگیزه پیدا کنیم؛ ۵۰ نکته‌ای که اراده شما را تقویت می‌کند


۱۰ درصد شانس

پس از اراده، آمادگی و عمل، شانس هم بی‌تأثیر نیست!

تقریبا هم‌زمان با شروع این برنامه، «گوتیرز» سرپرستی توله‌سگی را به‌عهده گرفت که هر روز، صبح زود نیاز به رفع حاجت پیدا می‌کرد! بیرون بردن و گرداندن توله‌سگ، به او کمک کرد راحت‌تر به این روند جدید عادت کند.

«گوتیرز» این‌طور ادامه می‌دهد: «می‌توانم بگویم شانس یارم بود. این سگ کوچولو، زمان خیلی خوبی به خانهٔ ما اضافه شد. اما هر کسی می‌تواند شانس را، مثلا با به‌عهده گرفتن مسئولیتی تازه، برای خودش خلق کند. به‌نظرم روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد، مانند دوستی که می‌خواهد صبح زود با شما بیدار شود، تصمیم به دویدن‌های صبح‌گاهی یا راه‌های دیگر.

شاید شما هم با من موافق باشید که خواب صبح‌گاهی خیلی دل‌پذیر است، با این وجود خیلی‌هامان دوست داریم سحرخیز باشیم؛ سحرخیز باشیم تا کام‌روا شویم! شما در کدام دسته قرار می‌گیرید؟ سحرخیزها یا شب‌زنده‌دارها؟ اگر سحرخیز هستید، چطور آن را به عادت تبدیل کرده‌اید؟ از ساعت‌های آغازین روز چطور بهره می‌برید؟


در ادامه بخوانید: کارآفرینان موفق چگونه روز کاری خود را آغاز می‌کنند؟


برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.